Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Sam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Dum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Dum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Dum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Dum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Dum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Mar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Mier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Mier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 

Statistici
Avem 209 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: daseky30

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

Daruri din visteria Cuviosului Paisie Aghioritul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Daruri din visteria Cuviosului Paisie Aghioritul

Mesaj Scris de alinasion la data de Mier Iun 24, 2009 10:19 am

"Nu e nevoie sa ne cerem iertare unii altora pentru opinii personale. Important e sa facem ceea ce trebuie si asa sa ne regasim impreuna toti. Cam asa se intampla, daca vrea Dumnezeu sa ne ierte si sa ne apere El pe fiecare si pe toti."[b]
[b]"Nobletea duhovniceasca este superioritatea duhovniceasca, este jertfa. Un suflet nobil are pretentii numai de la sine insusi, iar nu de la ceilalti. Se jertfeste pentru ceilalti, fara sa astepte rasplata.

Uita tot ce da, dar isi aminteste pana si cel mai mic lucru care i se da. Are marinimie, are smerenie si simplitate, are lipsa de interes, cinste… le are pe toate. Are cea mai mare bucurie si veselie duhovniceasca.

Nobletea duhovniceasca are Harul lui Dumnezeu, este - cum sa spun? - o insusire dumnezeiasca. Acolo unde exista noblete, lucrarea nu se face cu zgomot, nu se face la vedere. De aceea acolo Se odihneste Hristos si acolo este binecuvantarea lui Hristos."

"(…) Trebuie sa vina primvara. Dar pt ca sa vina primvara trebuie sa ai putina rabdare sa treaca iarna.
-Gheronda, simt ca ma aflu in inima iernii celei duhovnicesti.
- Daca vrei sa se schimbe vremea si sa se faca cald, ca sa infloresti si sa rodesti si sa produci roade de virtute, trebuie sa te bucuri si de inghet si de vreme insorita, caci toate ajuta spre bine. Iarna duhovniceasca o trecem cu rabdare iar rabdarea ne-o da nadejdea venirii primaverii celei duhovnicesti. Mai tarziu, vara, recunoastem binele pe care l-a adus iarna, care a umplut bazinele cu apa si a omorat microbii cu inghetul ei.
Bunul Dumnezeu le-a randuit pe toate cu intelepciune pt mantuirea noastra sin e ajuta ca un Parinte bun. De la noi se cere doar putina rabdare.”

"Semnul maturității duhovnicești este să cred că nu fac nimic, să deznădăjduiesc în sensul cel bun de mine însumi, de eul meu; să simt că prin orice fac, adaug mereu numai zerouri, dar să-mi continui nevointa mea nădăjduind în Dumnezeu."
[i]
alinasion
Moderator
Moderator

feminin Numarul mesajelor : 39
Varsta : 33
Data de inscriere : 26/05/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum