Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Sam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Dum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Dum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Dum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Dum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Dum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Mar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Mier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Mier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 

Statistici
Avem 209 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: daseky30

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

Preotul, hoții și... simțul umorului

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Preotul, hoții și... simțul umorului

Mesaj Scris de G.S. la data de Joi Sept 03, 2009 12:29 pm

Ortodoxie! Ce sfânt sună! A fi ortodox înseamnă a înfrunta fățiș greutățile. A înfrunta fățiș greutățile, înseamnă crucea, înseamnă botezul martiriului.
A fi ortodox înseamnă a nu merge pe căile strâmbe făcute de alții, chiar dacă acestea sunt bătatorite de milioane de pași. A fi ortodox înseamnă a refuza orice drum bătatorit, întortocheat și prietenos și a merge pe drumul lui Hristos, presărat cu mărăcini și bolovani. Pe drumul lui Hristos presărat cu dușmani.
Și chiar dacă, lovit de osteneală, vei cădea fără te mai poți ridica vreodată, a fi ortodox înseamnă a lasă sufletul să continue drumul, același drum fără ocolișuri.
Aceasea erau gândurile mele la împlinirea a șase ani de la trecerea la cele veșnice a unui mare ortodox : părintele Constantin Galeriu. Mi-aduc aminte că odată, la un simpozion, în fața a sute de oameni, părintele a povestit o întamplare din viața lui. Într-o noapte, l-au călcat hoții. Fiindcă nu au găsit bani, au început să-l înjure de toți sfinții, batjocorindu-l : ” Scoate, mă, căramizile de unde le-ai pitit! Ce popă ești tu de n-ai mălai? ” Au plecat dezamăgiți. Dar partea cea mai emoționantă vine acum. Părintele i-a iertat. Nici măcar n-a făcut plângere la poliție. Povestea cu atâta umor de parcă aceștia erau copiii lui, care i-au jucat, într-una din zile, o farsă nevinovată.
Aducându-mi aminte de istoria cu hoții, am continuat :
A fi creștin înseamnă, ca atunci când te calcă, într-o noapte, hoții și te batjocoresc , să-i ierți . A fi ortodox înseamnă, ca atunci când te calcă hoții și te batjocoresc, să-i ierți și să vorbești despre ei cu mult umor, ca despre proprii copii, puși pe năzbâtii.
Doame Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, iartă-mi păcatul, căci eu nu sunt în stare să-i iert pe hoți.
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, iartă-mă, căci eu nu am simțul umorului.
Negreșit, părintele Galeriu s-a dovedit a fi un mare ortodox. De aceea, cred că raiul va fi atât de sfânt și atât de …vesel.
G.S.
intermediar I
intermediar I

masculin Numarul mesajelor : 66
Data de inscriere : 20/04/2009

Vezi profilul utilizatorului http://gavriilstiharul1.wordpress.com/

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum