Pentru vizualizarea in conditii optime a forumului ortodox, proOrtodoxia, va recomandam Google Chrome care poate fi descarcat de aici.
Ultimele subiecte
» Pelerinaje la Sfantul Munte Athos
Sam Aug 08, 2015 11:05 am Scris de daseky30

» Clasificarea religiilor
Dum Apr 05, 2015 7:32 pm Scris de clairvaux

» Intrebare pentru cei din linia intai
Dum Apr 05, 2015 7:28 pm Scris de clairvaux

»  Treptele rugaciunii, vizitarea raiului din viata aceasta
Dum Apr 05, 2015 7:21 pm Scris de clairvaux

» De ce nu ne putem ruga împreuna cu catolicii
Dum Apr 05, 2015 6:45 pm Scris de clairvaux

» ECUMENISMUL:origini, esenta, deziderate
Dum Apr 05, 2015 6:40 pm Scris de clairvaux

» În Duminica Ortodoxiei s-a lansat un nou site
Mar Mar 03, 2015 9:34 am Scris de Crez

» Icoane Ortodoxe
Mier Mai 14, 2014 3:41 pm Scris de Mihai Gabriel

» Magazin online Handmade TRADITII
Mier Mai 14, 2014 3:39 pm Scris de Mihai Gabriel

Calendar Crestin-Ortodox
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 

Statistici
Avem 209 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: daseky30

Membrii nostri au postat un numar de 634 mesaje în 360 subiecte

3 Povesti

:: Ortodoxie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

3 Povesti

Mesaj Scris de apasarar la data de Joi Aug 16, 2012 5:11 am

POVESTEA 1

Inteleptul: Gandeste-te ca trebuie sa joci fotbal cu echipa nationala a Argentinei si trebuie sa castigi.
Omul: Si cine este in echipa mea?
Inteleptul: Cine vrei incluzand pe vecinii tai.
Omul: Pai probabil ca o sa pierd.
Inteleptul: Dar daca ar trebui sa joci impotriva unei echipe de 1 miliard de ori mai puternica ca si echipa Argentinei, echipa ingerilor?Daca in momentul in care pierzi iti pierzi calitatea vietii, deci trebuie sa castigi?
Omul: Pai cum as putea sa castig impotriva ingerilor? Dar ce concurs este asta in care trebuie sa castigi? Exista asa concurs in lume?
Inteleptul: Chiar acum esti intr-un astfel de concurs pentru mantuirea ta . Oponenti iti sunt ingerii cazuti,
Omul: Asa este. Daca pierd calitatea vietii mi se poate degarad rapid.
Inteleptul: Mai ales ca regulile concursului nu le stim si nu le intelegem pe toate si sunt multe.
Omul: Greu concurs acesta. Cum putem castiga?
Inteleptul: Solutia este sa rogi pe Dumnezeu cu pueter infinita care stie toate regulile sa te ajute la mantuire.Spune rugaciunea: Doamne forteaza-ma la Mantuire pe mine si pe cati mai multi oameni. Da-mi mie si la cati mai multi oameni cunoasterea tuturor religiilor asa cum o stii tu si du-ma pe mine si pe cati mai multi oameni la religia si denominatiunea cea buna in ochii tai. Da-mi mie si la cati mai multi oameni ceea ce stii ca avem nevoie in toate eternitatile si in viata aceasta. Amin.
La fel Maica Sfanta, si ingerii si pe sfintii au puterea foarte mare.
Cand te rogi la Dumnezeu ai grija sa nu promiti nimic si sa ceri ca rugaciunea sa fie doar de folos.

Vin greutatile impotriva ta si nu stii ce sa faci?
Nu te speria caci cu Dumnezeu totul e posibil asa ca roaga-te sa te scoata la liman din situatia pentru care tu nu stii iesire.
Doamne, situatia aceasta .... este pentru o mine o situatie fara iesire, mi-a scapat din maini. Problema aceasta este deasupra puterilor mele. Te rog ajuta-ma sa ma mantuiesc si sa ies cat mai repede si mai usor din situatia aceasta.
La fel te poti ruga Maicii Domnului, ingerilor si sfintilor sa se roage pentru tine caci rugaciunile lor sunt mai grabnice si mai puternice.
Nu ai ce iti trebuie?
Nu te speria caci cu Dumnezeu totul este posibil. Cere de la Dumnezeu ce iti trebuie si vei primi. Nu uita sa ceri mantuirea.
La fel te poti ruga Maicii Domnului, ingerilor si sfintilor sa se roage pentru tine caci rugaciunile lor sunt mai grabnice si mai puternice.
Nu stii pe ce cale sa apuci cu casatoria, jobul, orasul in care sa stai?
Dumnezeu stie asa ca intreaba si roaga-te sa apuci pe calea cea mai buna.
Nu stii tainele mantuirii, ale bunastarii si alte taine?
Dumnezeu stie asa ca intreaba.
Vezi ca tara ta, ortodxia merg in jos?
Nu te speria caci Dumnezeu poate intoarce situatia asa ca roaga-te.
N-ai facut milostenie si nu esti pregatit de moarte?
La Dumnezeu totul e posibil asa ca roaga-te sa fii fortat la mantuire si ca Dumnezeu sa-ti dea resursele necesare facerii de bine.Matei 25:30-40

Pentru inceput roaga-te Maicii lui Dumnezeu pentru mantuirea ta.

POVESTEA 2

Un om a venit la un intelept si a zis:
Omul: Copilul meu invata bine.
Inteleptul a pus un 0 pe o foaie de hartie, 0
Omul: Copilul meu e destept
Inteleptul a mai pus un zero, 00
Omul: Copilul meu e cuminte
Inteleptul a mai pus un zero, 000

Si tot asa dupa multi zero, Omul zice:Copilul meu e crestin ortodox
Atunci inteleptul a pus un 1 inainte la toti 0 spunand, fara viata toate insusirile acestea sunt 0. Ca si ortodox obtinand viata vesnica prin sfanta Impartasanie, toate aceste insusiri capata valoare.

POVESTEA 3:

Intr-o tara indepartata un imparat a dat unui slujbas o sarcina sa gaseasca pe omul care a luat cea mai neinteleapta decizie si slujbasul s-a dus in toata tara si a venit inapoi. Pe cand era inapoi Imparatul tragea sa moara. Iata ca vine slujbasul la el"
Slujbasul: Ce se intampla Imparate ?
Imparatul: Ma voi duce intr-o calatorie in alta lume?
slujbasul: Cat de lunga este?
Imparatul: Foarte lunga si e posibil sa nu ma mai intorc.
Slujbasul: Si v-ati pregatit de calatorie?
IMparatul: Nu
Slujbasul: Atunci stiind ca veti face o calatorie asa de lunga si nepregatindu-va pentru ea, va acord dvstra premiul pentru cea mai neinteleapta decizie.

Deci pregateste-te pentru calatoria ce o s-o faci cu tainele Bisericii ca sa poti intra in rai, sa ai viata vesnica, sa ti se stearga pacatele si fa milostenie sa ai ce trebuie in viata viitoare. nu lucra singur si cheama pe Dumnezeu pe Maica Domnului si sfinti sa te ajute.

Matei 25

31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale.
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.

apasarar
intermediar I
intermediar I

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 10/08/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: 3 Povesti

Mesaj Scris de apasarar la data de Mier Sept 19, 2012 7:54 am

Povestea 3:

Inteleptul:Sa spunem ca un Imparat a pus o cutie si ca oamenii unul cate unul trebuiau sa ghiceasca ce este in cutie. Aveau timp pana ce erau chemati de Imparat si atunci dupa ce spuneau ce cred ei despre ce e in cutie erau lasati sa se uite. Daca nu ghiceau erau trimisi sa-si ia pamant in zona neroditoare dar daca ghiceau erau trimisi in zona roditoare.Unii erau trimisi inapoi fie ca au ghicit sau nu. Tu ce ai face in cazul acesta?
Omul:Pai ce sa fac? As ghici. Nu stiu daca in cutie este aur sau diamant sau cutia este goala? Cum as putea sa stiu? Sansele sunt mici de a afla adevarul asa.
Inteleptul:De ce nu ai intreba pe Imparat sau pe cei care s-au uitat in cutie?
Omul:Este voie sa fac aceasta?
Inteleptul:Da.
Omul:Daca as face asta, sansele ar fi foarte bune. Dar unde s-a mai vazut concursul acesta?
Inteleptul:Chiar acum fiecare isi alege o religie cat traieste. Religiile sunt diferite si nu pot fi toate adevarate in acelasi timp. Cand moare lumea, ei afla daca religia aleasa este buna sau nu si pe baza aceasta sunt trimisi intr-o zona intunecata sau intr-o zona aleasa. Unii se intorc din moarte si intrucat au vorbit cu Dumnezeu pot spune ce religie este adevarata. Multi au chemat pe Dumnezeu pe patul de boala, pe patul de moarte si toti zic acelasi lucru cand Dumnezeu li s-a aratat.

http://www.youtube.com/watch?v=babKPGNqlOs Este vorba de IIsus. Alti oameni au intrebat pe Dumnezeu sau pe sfinti care este religia cea mai buna in ochii lui si cei de care stiu au ajuns la crestinismul dar nu orice fel de denominatiune ci crestinismul ortodox. Intreaba si afla. Atata timp cat exista oameni intorsi din moarte care au vazut ce se intampla acolo, nu are sens sa nu intrebi si sa nu inveti.
Bunule Dumnezeu forteaza-ma sa fiu mantuit fie ca vreau fie ca nu vreau .Bunule Dumnezeu forteaza sa fie mantuiti fie ca vor fie ca nu vor cati mai multi oameni. Fa-ma sa inteleg adevarul despre toate religiile asa cum este in ochii lui Dumnezeu. Arata-mi unde este religia si denominatiunea cea mai buna in ochii tai si muta-ma acolo fara durere si greutati ci cu fericire si iubire. Arata bunule Dumnezeu , in toate eternitatile, la cat de multi oameni posibil adevarul despre toate religiile asa cum il vezi tu si fa-i sa inteleaga acest adevar si muta-i in cea mai bune religie si denominatiune in ochii tai fara durere si greutati ci cu bucurie si iubire. De asemenea fa ca fiecare om sa aiva ceea ce ii trebuie in toate eternitatile si pe Pamant. Fa ca fiecare om din orice timp sa aiva pentru toate eternitatile ceea ce stii ca are nevoie in toate eternitatile. La fel da Doamne la fiecare din orice Creatie , in toate eternitatile, ceea ce are nevoie. Da la cati mai multi oameni si mie indeplinirea misiunii noastre pe pamant si mantuire. Da Doamne ca aceasta rugaciune sa fie de cat mai mare folos mie si la cati mai multi oameni. Amin.

apasarar
intermediar I
intermediar I

Sus In jos

Mesaj Scris de apasarar la data de Lun Oct 01, 2012 6:06 am

Inteleptul: Era odata un om ce s-a hotarat sa puna lei si tigrii si pume si pantere in casa sa si sa le dea drumul libere prin casa. A facut bine?
Omul: Bineinteles ca nu. Ce viata e asta sa stai in baie, sa iesi si sa intri pe geam, sa dormi in cada si altele? De frica nu mai spun. Chiar daca arata blande nu stii cand sar la tine sa te atace. Am auzit de un om ce a crescut o puma de mica si odata pe cand era mare s-a intepat omul la deget. Simtind sange, desi a fost crescuta cu lapte privirea i s-a schimbat si noroc ca omul a avut un pistol la indemana sa se apere.
Inteleptul: Da dara se poate si mai rau.
Omul: Cum asa? Este acest si mai rau in realitate?
Inteleptul: Da, din pacate. Acest mai rau este chiar mai raspandit.
Omul: Cum asa?
Inteleptul: Daca leul si puma si tigrul ataca doar corpul si ies usor din casa daca pui o cusca in care pui carne nu asa ceva se intampla in intelegerea mea cu un inger cazut. Daca chemi un inger cazut din cauza bolii el cauta sa iti faca rau atat trupului cat si sufletului. Deci in loc sa ai o casa in care tigrii si lei si pume merg libere este mult mai distrugator sa ai o casa in care ingerii cazuti chemati umbla liber.
Omul: Cum se intampla asta?
Inteleptul: Ca sa scape de anumite probleme unii oameni apeleaza la vrajitorie sau vrajitori care cheama in ambele cazuri ingeri cazuti care apoi pot ramane in casa celor ce i-au chemat si in casa celor pentru care s-au chemat. Cum ii mai scoti caci din cauza bolii nu te pot iubi si probabil ca vor cauta sa-ti produca necazuri. Daca numarul de vraji a trecut de un anumit numar, puterea ce o primesc asupra corpului poate creste asa incat sa intre in corp si sa ia controlul corpului aparand bolile mentale. La un spital de boli nervoase s-a facut un studiu si 70% facusera spiritism inainte sa ajunga acolo, cedand o parte din energia nervoasa entitatilor adica ingerilor cazuti, pana ce ingerii cazuti au pus stapanire pe corp facandu-l sa faca lucruri auto daunatoare, sa distruga atat fizicul cat si sufletul. Nu toate bolile mintale sunt din cauze spirituale sau din pacate.
Omul: Da scapi de o problema mica si te alegi cu o adevarata problema, ingeri cazuti misunand liberi pe langa tine si in casa si afara.Si ce poate face omul cand are probleme? Ca sa scape de ingerii cazuti de exemplu sau sa ia servici sau sa se fereasca de farmece?
Inteleptul: Puterea omului este unu. Puterea unui inger cazut este un miliard. Daca e chemat langa om, facandu-i stricaciune si necajindu-l, cum poate omul cu putere unu sa-l dea la o parte cand puterea ingerului cazut este un miliard. Cei care nu merg la Biserica sunt in pericol mare si nu prea au ce face. Dar puterea lui Dumnezeu este infinita. Dumnezeu poate sa-ti rezolve o problema mult mai repede si mai bine. Chiar sa ia un inger cazut de langa tine. Cine citeste psalmul 26 de trei ori pe zi, ce putin in ziua in care il citeste, ingerii cazuti si vrajitorii si vrajile nu se pot apropia de el, merge ca intr-o masina blindata. Sfestania sfinteste casa si alunga prin puterea lui Dumnezeu ingerii cazuti. La fel rugaciunea pentru masina sa nu ai probleme si accidente. Daca iti ajuta Dumnezeu nu ai o problema si mai mare ca sa ai ingeri cazuti periculosi pe langa tine. Daca nu te poti ruga singur/singura roaga un preot sau un calugar sau o calugarita sau o ruda credincioasa sa se roage pentru tine. Uite
1.Zi cu cuvintele tale pe cand esti pe autobuz de cate ori poti: Doamne mantuieste-ma si te rog rezolva-mi problema aceasta mie si la cei ce o au. Sf Maria te rog rezolva-mi problema aceasta mie si la cei ce o au. Da Doamne ca aceasta rugaciune sa fie de folos. Din cand in cand fa semnul crucii sa vina ingerii buni sa ia rugaciunea. Ca sa fie rugaciunea mai puternica introdu cati mai multi beneficiari . Apoi ca sa fie de folos roaga-te la sfarsit sa fie de folos.
1.Canoane de rugaciune pentru diferite nevoi: http://www.scribd.com/doc/47948501/Canoane-De-Rugaciune
2.Rugaciune pentru indeplinirea unei dorinte: undeva pe forumul acesta sunt rugaciuni la Sf Maria si Sf Parascheva pentru indeplinirea unei dorinte: http://www.logos.md/forum/showthread.php?t=1010
3.Paraclisul Maicii Domnului sau acatistul sfantului Nectarie pot fi citite
3.Sunt rugaciuni pentru obtinere casa, platire datorii, sanatate si altele

apasarar
intermediar I
intermediar I

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat